Suvremeni srpski jezik: jezik – kultura – društvo

Nositelj: dr. sc. Virna Karlić, izv. prof.

ECTS bodovi: 5

Trajanje: 1 semestar

Status: kolegij s unutrašnjom izbornošću

Oblik nastave: 1P 1S

Način provjere znanja: pismeni ispit, seminarski rad

Sadržaj i cilj kolegija: U kolegiju se obrađuju razne sociolingvističke teme na primjerima iz

suvremenog srpskoga jezika. Prvi ciklus predavanja i seminara posvećen je utvrđivanju predmeta, metoda i ciljeva sociolingvistike te obrađivanju temeljnih sociolingvističkih pojmova i teorija. Drugi ciklus predavanja osmišljen je kao niz tematskih blokova u kojima će se obrađivati sljedeće teme: faktori jezične varijabilnosti; jezik i socijalni status; jezik i rod; jezik i dob; jezik i kontekst; standardni jezik; jezik i politika; jezici u kontaktu/konfliktu. Cilj kolegija je da studenti ovladaju osnovnim sociolingvističkim pojmovima i teorijama te da se upoznaju s aktualnim sociolingvističkim i standardološkim pitanjima koja se tiču suvremenog srpskog jezika. Od studenata će se tražiti kritičko čitanje tekstova te izrada seminarskih radova, koje će studenti izlagati u sklopu seminara, a svako izlaganje će biti popraćeno raspravom o obrađenoj temi.

Korištene metode: predavanja, rasprave, analize tekstova

Studentske obveze: Studenti su dužni redovno pohađati nastavu te pročitati propisanu literaturu. Provjera usvojenog znanja provest će se u vidu pismenog ispita i seminarskog rada.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa