Osnovna gramatika makedonskog jezika 1

Nositelj i izvođač: dr. sc. Borjana Prošev-Oliver, v. lekt.

ECTS bodovi: 2

Jezik: hrvatski/makedonski

Trajanje: 1 semestar (zimski)

Status: obavezni kolegij za studente 1. semestra studija makedonistike

Oblik nastave: 30 S

Uvjeti za upis kolegija: nema

Cilj kolegija: Usvajanje temeljnih znanja o fonetici, fonologiji i morfonologiji hrvatskoga standardnog jezika u usporedbi sa makedonskim jezikom.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: U kolegiju Osnovna gramatika makedonskog jezika 1 studenti se upoznaju s osnovnim pojmovima fonetike, fonologije i morfologije. Naglasak kolegija jest na usporedbi fonološkog i morfološkog sustava makedonskog i hrvatskog standardnog jezika.

Korištene metode: Na predavanjima će se uglavnom koristiti frontalna ili predavačka metoda.

Ispit: tri obavezna kolokvija tijekom semestra i zaključna ocjena

Literatura:

1. Barić, E. et al. (1997) Hrvatska gramatika. Zagreb: Školska knjiga (odabrana poglavlja)
  2. Ѓуркова Минова Љ. (2006) Граматика на македонскиот јазик за странци. Скопје: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (odabrana poglavlja)
  3. Silić J. i Pranjković I. (2005) Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta. Zagreb: Školska knjiga (odabrana poglavlja)
  4. Спасов Љ., Савицка И. (1997) Фонологија на современиот македонски стандарден јазик. Скопје: Детска радост. (odabrana poglavlja)

ECTS paket