Osnovna gramatika makedonskog jezika 2

Nositelj i izvođač: dr. sc. Ana Vasung, doc.

ECTS bodovi: 2

Jezik: hrvatski/makedonski

Trajanje: 1 semestar (ljetni)

Status: obavezni kolegij za studente 2. semestra studija makedonistike

Oblik nastave: 30 S

Uvjeti za upis kolegija: položen završni kolokvij iz kolegija Osnovna gramatika makedonskog jezika 1

Cilj kolegija: Usvajanje temeljnih znanja o imenskoj i glagolskoj morfologiji hrvatskoga standardnog jezika u usporedbi sa makedonskim jezikom te upućivanje u osnove morfosintakse.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: U kolegiju Osnovna gramatika makedonskog jezika 2 studenti se upoznaju s osnovnim pojmovima imenskih i glagolskih kategorija te njihova mjesta u funkcionalnoj morfosintaksi. Naglasak kolegija je na usporedbi morfosintaktičkoga sustava makedonskog i hrvatskog standardnog jezika.

Korištene metode: Na predavanjima će se uglavnom koristiti frontalna ili predavačka metoda.

Ispit: završni pismeni ispit, brojčana ocjena

Literatura:

1. Бојкоска, С. et. al (2001) Македонски јазик за средното образование. Скопје: Просветно дело. (odabrana poglavlja)
  2. Barić, E. et al. (1997) Hrvatska gramatika. Zagreb: Školska knjiga (odabrana poglavlja)
  3. Ѓуркова Минова Љ. (2006) Граматика на македонскиот јазик за странци. Скопје: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (odabrana poglavlja)
  4. Silić J. i Pranjković I. (2005) Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta. Zagreb: Školska knjiga (odabrana poglavlja)

ECTS paket