Osnovna gramatika bugarskog jezika 1

Nositelj: dr. sc. Ana Vasung, doc.

Izvođač: dr. sc. Evelina Grozdanova, ug. lekt.

ECTS bodovi: 2

Jezik: hrvatski

Trajanje: 1 semestar (zimski)

Status: obavezni kolegij za studente 1. semestra studija bugaristike

Oblik nastave: 30 S

Uvjeti za upis kolegija: nema

Cilj kolegija: Usvajanje temeljnih znanja o fonetici, fonologiji i morfonologiji hrvatskoga standardnog jezika u usporedbi s bugarskim jezikom.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: U kolegiju Osnovna gramatika bugarskog jezika 1 studenti se upoznaju s osnovnim pojmovima fonetike, fonologije i morfologije. Naglasak kolegija jest na usporedbi fonološkog i morfološkog sustava bugarskog i hrvatskog standardnog jezika.

Korištene metode: Na predavanjima će se uglavnom koristiti frontalna ili predavačka metoda.

Ispit: tri obavezna kolokvija tijekom semestra, opisna ocjena (kolokvirao/kolokvirala)

Ispitna literatura:

Osnovna:

Silić J. i Pranjković I. (2005) Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta. Školska knjiga, Zagreb. (odabrana poglavlja)

Barić i dr. (1995) Hrvatska gramatika. Školska knjiga, Zagreb. (odabrana poglavlja )

Стоичкова, С. (2006) Български език за чужденци, Кратка практическа граматика. Шарпстоун: София.
Хаджиева Е., Р. Влахова, В. Шушлина, В. Байчева, Р. Манова (2016) Нова практическа граматика на българския език за чужденци. IK Gutenberg: София.

Dopunska:

Пашов, П. (2002) Българска граматика. Хермес, Пловдив.

Način praćenja studenata:

Tri kolokvija tijekom semestra.

Ispit: tri obavezna kolokvija tijekom semestra i zaključna ocjena.