Osnovna gramatika bugarskog jezika 2

Nositelj/izvođač: dr. sc. Ana Vasung, doc.
Izvođač: dr. sc. Evelina Grozdanova, ug. lekt.

ECTS bodovi: 2

Jezik: hrvatski

Trajanje: 1 semestar (zimski)

Status: obavezni kolegij za studente 2. semestra studija bugaristike

Oblik nastave: 30 S

Uvjeti za upis kolegija: položen završni kolokvij iz kolegija Osnovna gramatika bugarskog jezika 1

Cilj kolegija:Usvajanje temeljnih znanja o imenskoj i glagolskoj morfologiji hrvatskoga standardnog jezika u usporedbi s bugarskim jezikom te upućivanje u osnove morfosintakse.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: U kolegiju Osnovna gramatika bugarskog jezika 2 studenti se upoznaju s osnovnim pojmovima imenskih i glagolskih kategorija te njihova mjesta u funkcionalnoj morfosintaksi. Naglasak kolegija jest na usporedbi morfosintaktičkoga sustava bugarskog i hrvatskog standardnog jezika.

Korištene metode: Na predavanjima će se uglavnom koristiti frontalna ili predavačka metoda.

Ispit: završni pismeni ispit, brojčana ocjena

Ispitna literatura:

Osnovna:

Silić J. i Pranjković I. (2005) Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta. Zagreb: Školska knjiga, Zagreb. (odabrana poglavlja)

Barić i dr. (1995) Hrvatska gramatika. Školska knjiga, Zagreb. (odabrana poglavlja)

Бояджиев Т., И. Куцаров, Й. Пенчев (1999) Съвременен български език. Фонетика, словообразуване, морфология, синтаксис.ИК “Петър Берон”, София. (odabrana poglavlja)

Пашов, П. (2002) Българска граматика. Хермес, Пловдив