Poezija južnoslavenskog romantizma

Nositelj: dr. sc. Borislav Pavlovski, red. prof.

Naziv predmetnog područja: Razdoblja i vrste

ECTSbodova: 4

Jezik: hrvatski i ostali južnoslavenski jezici (kao jezici nekih od tekstova)

Trajanje: jedan semestar

Status: unutrašnja izbornost za studente JSL, izborni za sve studente Filozofskog faklteta

Obliknastave: 1 sat predavanja, 1 sat seminara tjedno

Uvjeti: bez uvjeta

Ispit: kolokvij i pismeni ispit

Sadržaj: S naglaskom na hrvatskoj i makedonskoj poeziji romantizma, na kolegiju će se analizirati reprezentativni pjesnički primjeri romantizma u južnoslavenskim književnostima. Poseban će naglasak biti na poredbenom pristupu s osvrtom na europske, osobito slavenske književnosti.

Cilj: Problematiziranje pjesništva u razdoblju romantizma u makedonskoj, hrvatskoj i ostalim južnoslavenskim književnostima.

Ispitnaliteratura:

Osnovna:

Tekstovi koji će se analizirati na seminarima.

Aleksandar Flaker, Stilske formacije, Zagreb: Sveučilišna naklada Liber, 1986.

Borislav Pavlovski. Konstantin Мiladinov – Od Struge do Stambola. Vidi: Konstantin Miladinov. Да видам Охрид, Струга да видам / Da vidim Ohrid, Strugu da gledam. Zagreb: ZMRH, 2001, 75-127.

Borislav Pavlovski (prir), Dani Dimitrija i Konstantina Miladinova. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Zagrebu i Đakovu, 23. i 24. lipnja 2003. Zagreb, 2001.

Tome Sazdov (et al), Makedonska književnost, Zagreb: Školska knjiga, 1988, 1991

Josip Užarević (prir), Romantizam I pitanja modernoga subjekta, Zagreb: Disput, 2008.

Dopunska:

Marijan Bobinac, Uvod u romantizam, Zagreb: Disput, 2012.

Ivan Cesar, Jože Pogačnik, Slovenska književnost, Zagreb: Školska knjiga, 1991.

Jovan Deretić, Istorija srpske književnosti, Beograd: Prosveta, 2004.

Petar Kepeski, Bugarska književnost, Zagreb: Liber, 1975.

Marijana Bijelić, Predgovor, U: Pregled bugarske poezije 19. i 20. stoljeća, Zagreb: Društvo hrvatskih književnika, 2012. str. 5-21