Književnost bugarskog modernizma

Nositeljica: dr. sc. Marijana Bijelić, doc.

ECTS-bodovi: 4

Jezik: hrvatski i bugarski

Trajanje: jedan semestar, 1.zimski

Broj sati: 2 sata, 1p, 1s

ECTS bodovi: 4

Status: obavezan kolegij studentima treće godine bugaristike, izborni kolegij svima ostalima

Oblik nastave: predavanja i seminari

Uvjeti za upis kolegija: Nema.

Način provjere znanja: Usmeni ispit, seminarski rad

Cilj kolegija: Predstavljanje osnovnih tendencija, autora i djela II. bugarskog modernizma u sociokulturnom kontekstu. Nastava se temelji na interpretaciji reprezentativnih djela i problemskom pristupu. Interpretacije će se uspoređivati međusobno i pokušat će se konstruirati njihov širi književnopovijesni, kulturni i društvenoopolitički kontekst i definirati odnos tekstova s kontekstom.

Obavezna literatura:

1. Bugarska poezija XX: veka, Nolit, Beograd, 1969.
  2. Pregled bugarske poezije 19. i 20. stoljeća, Društvo hrvatskih književnika, Zagreb, 2012.
  3. Bugarska književnost: hrestomatija / priredili Mihajlo Pantić, Darina Dončeva. Filološki fakultet, Bratstvo, Beograd, Niš 2007.
  4. Igov, Svetlozar: Istorija nove bugarske književnosti,Beograd, 2004. (391-469)

Dopunska literatura:

1. Beker, Miroslav, Suvremene književne teorije, MH, Zagreb, 1999.
  2. Biti, VladimirSuvremena teorija pripovijedanjaGlobusZagreb, 1992.
  3. Culler, Jonathan: Književna teorija, Vrlo kratak uvod, AGM, Zagreb, 1997.
  4. Eagleton, Terry: Književna teorija, Zagreb, Biblioteka L / izdanja Zavoda za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, 1987.
  5. FlakerAleksandarPoetika osporavanja, Školska knjiga, Zagreb, 1982
  6. Стефанов, Валери: Творбата – Място в света, Диоген, 2004.
  7. Solar, Milivoj: Rječnik književnog nazivlja, Zagreb, 2006.