Informacijska struktura rečenice

Nositelj: dr. sc. Anita Peti-Stantić, red. prof.
Izvođač: dr. sc. Anita Peti-Stantić, red. prof.
ECTS-bodovi: 5
Jezik: hrvatski, engleski
Trajanje: 1 semestar (ljetni)
Status: izborni kolegij
Oblik nastave: 1P+1S+e-učenje
Uvjeti za upis kolegija: položena najmanje dva jezikoslovna ili jezična kolegija; sposobnost čitanja lingvističke literature na engleskom jeziku
Ciljevi predmeta: Upoznavanje s relevantnim lingvističkim problemima vezanima uz fonološko i sintaktičko sučelje prilikom ostvarivanja informacijske strukture rečenice. Osposobljavanje za oblikovanje lingvističkih testova kojima se utvrđuje gramatičnost i/ili ovjerljivost rečenične strukture.
Ishodi učenja na razini programa kojima predmet pridonosi: Kritički pristup različitim teorijskim polazištima u okviru kojih se obrađuje informacijska struktura rečenice. Osposobljenost za uočavanje i analizu nužnih uvjeta i ograničenja rečenične strukture u jezicima koje studenti studiraju, kako fonološkima, tako i sintaktičkima.
Očekivani ishodi učenja na razini predmeta (4-10 ishoda učenja):
– upoznavanje s različitim teorijskim pristupima u okviru kojih se analizira informacijska struktura rečenice
– upoznavanje sa suvremenim eksperimentalnim pristupima jezičnoj građi
– ovladavanje metodama utvrđivanja sastavnica informacijske strukture rečenice (na primjerima hrvatskoga jezika)
– procjena stupnjevitosti podataka i/ili stupnjevitosti gramatičnosti rečeničnih struktura
– analiza informacijski neobilježenih i obilježenih tipova rečenica u jezicima koje studenti studiraju

Sadržaj predmeta detaljno razrađen prema satnici nastave:
1. tjedan:
Uvod i popis studenata, upoznavanje sa strukturom kolegija i s literaturom.
2. tjedan:
Jezikoslovne razine i jezična analiza.
3. tjedan:
Kombinatornost i pravila gramatičnosti.
4. tjedan:
Gramatičnost i ovjerljivost.
5. tjedan:
Rečenična semantika.
6. tjedan:
Sastavnice informacijske strukture rečenice.
7. tjedan:
Sučelje fonoloških i sintaktičkih elemenata u oblikovanju informacijske strukture rečenice.
8. tjedan:
Red riječi i informacijska struktura rečenice.
9. tjedan:
Dogovor za izradu seminarskog rada, rasprava o temama i načinu pisanja rada.
10. tjedan:
Kolokvij.
11. tjedan:
– Pozicija klitika u hrvatskom jeziku i informacijska struktura rečenice.
12. tjedan:
Ispitivanje gramatičnosti specifičnih tipova rečenica s obzirom na informacijsku strukturu rečenice.
13. – 15. tjedan:
– izlaganja seminarskih radova i rasprava o njima

Literatura:
Osnovna:
1. Jackendoff, Ray (2002, 2009) Foundations of Language: Brain, Meaning, Grammar, Evolution. Oxford University Press.
2. Lambrecht, Knud (1994) Information Structure and Sentence form. Topic, focus, and the mental representations of discourse referents. Cambridge University Press.
3. Wedgwood, Daniel (2005) Shifting the Focus: From static structures to the dynamics of interpretation. Elsevier.
4. Butler, Christopher S. (2005) «Focusing on focus: A comparison of Functional Grammar, Role and Reference Grammar and Systemic Functional Grammar.» Language Sciences 27 (2005) 585-618.

Dopunska:
1. Arnold, Jennifer E. «Marking salience: The similarity of topic and focus» (unpublished article)
2. Pereltsvaig, Asya (2004) «Topic and Focus as Linear Notions: Evidence from Italian and Russian.» Lingua 114 (2004). 324-344.
3. Selkirk, Elisabeth (2001) «The syntax-phonology interface.» International Encyclopedia of the Social and Behavioral Sciences, eds. N.J. Smelser and Paul B. Baltes, 15407-15412. Oxford: Pergamon.