Makedonski film

Nositelj: dr. sc. Borislav Pavlovski, red. prof.
Izvođač: dr. sc. Ivica Baković, v. asist.
ECTS: 4
Jezik: hrvatski / makedonski (poznavanje makedonskog nije uvjet za upis kolegija)
Trajanje: jedan semestar (ljetni)
Status kolegija: izborni
Oblik nastave: 1 sat predavanja, 1 sat vježbi
Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je namijenjen studentima obaju smjerova diplomskog studija južnoslavenskih jezika i književnosti te svim ostalim studentima Filozofskog fakulteta.
Sadržaj kolegija: Kolegijem će biti obuhvaćen korpus reprezentativnih filmova nastalih u okviru makedonske kinematografije s osobitim naglaskom na drugoj polovici 20. i početku 21. stoljeća. Nakon uvodnog upoznavanja s djelom i projekcije filmova pionira kinematografije na Balkanu, Janakija i Miltona Manakija, prvi dio kolegija odnosit će se na kratak pregled osnovnih pojmova teorije filma te povijesni pregled razvoja makedonske kinematografije u južnoslavenskom (jugoslavenskom) i balkanskom kontekstu u kojem se razvijala. Drugi dio kolegija (od petog tjedna nadalje) odnosit će se na analize izabranih, u okviru makedonskog filma reprezentativnih, filmova (prije svega igranih) kroz raspravu o unaprijed zadanim temama koje se problematiziraju u određenim filmovima.
Cilj kolegija: Upoznavanje s povijesnim razvojem makedonskog filma u balkanskom i južnoslavenskom kontekstu od početaka kinematografije na Balkanu i djelatnosti braće Manaki do suvremenih reprezentativnih filmskih ostvarenja.
Korištene metode: Predavanja o povijesti makedonskog filma i osnovnim pojmovima teorije filma. Korištenje multimedijalnih pomagala (video projekcije isječaka iz odabranih filmova). Seminarska izlaganja studentskih analiza izabranih filmova. Seminarske rasprave o pogledanim filmovima i pročitanim tekstovima. Kolokvij o osnovnim pojmovima teorije filma.
Ishodi učenja: nabrojati najznačajnije makedonske filmske redatelje, nabrojati najznačajnije makedonske igrane filmove od 1945. do 2015, opisati razvoj makedonskog igranog filma u južnoslavenskom kontekstu, razlikovati filmske stilove u povijesti makedonskog filma, analizirati izabrane makedonske filmove, definirati osnovne pojmove teorije filma.
Studentske obaveze: Redovito pohađanje nastave (minimalno tri izostanka), redovito gledanje izabranih filmova, aktivnost u seminaru, izrada seminarskog rada.

• Tijekom ožujka (a najbolje što prije) studenti su obavezni pročitati knjigu Osnove teorije filma Ante Peterlića i položiti kolokvij (osnovni pojmovi teorije filma). Bez tog položenog kolokvija tijekom ožujka, studenti neće biti u mogućnosti ispuniti svoje obaveze (sudjelovanje u nastavi i seminarski rad).

E-kolegij na Omegi