Uvod u povijest makedonske književnosti i kulture

Nositelj: dr. sc. Ivica Baković, doc.

ECTS-bodovi: 4

Jezik: hrvatski / makedonski

Trajanje: I. i II. semestar (zimski i ljetni)

Status kolegija: izborni

Oblik nastave: predavanje (1), seminar (1)

Cilj kolegija: Pregled temeljnih povijesnih događaja, književnih i kulturnih razdoblja, autora, bitnih primjera na području graditeljstva, likovnih umjetnosti, glazbe i filma. Upoznavanje s najvažnijim kulturnim i znanstvenim institucijama u Republici Makedoniji. Studenti će ovladati općim znanjima o makedonskoj književnosti i kulturi, upoznati povijesni kontekst u kojem su nastala najznačajnija umjetnička djela i biti motivirani za proučavanje pojedinih aspekata makedonske kulture u institucijama koje će im se predstaviti na predavanjima.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je temeljna sastavnica na kojoj će se graditi cijeli programski sustav u sljedećim studijskim godinama sa specifičnim tematskim izborima.

Korištene metode: Koristit će se metode i sredstva kojima se može na optimalan način predstaviti građa ovoga jednosemestralnog kolegija (predavanja, rasprave, provjere znanja, terenska nastava, gostovanja profesora s drugih sveučilišta, pomoćna sredstva različite naravi – filmovi, radijske snimke, knjige, tisak, zemljovidi itd.).

Sadržaj kolegija: Kolegij je podijeljen u tri modula: a) povijest, b) povijest književnosti i c) kulturni fenomeni. Prvi modul sadržava upoznavanje s bitnim povijesnim događajima i činjenicama na makedonskom tlu. Drugi se odnosi na pregled književnopovijesnih razdoblja od srednjovjekovne književnosti do početka 21. stoljeća. Treći podrazumijeva opis bitnih kulturalnih artefakata iz različitih umjetničkih područja koji su nastali na makedonskom području. Naglasak je na suvremenim umjetničkim djelima, autorima te kulturnim i znanstvenim institucijama. Uz predavanja su predviđena audiovizualna predstavljanja umjetničkih djela iz različitih povijesnih razdoblja.

Studentske obveze: Seminarski rad na temu po izboru (povijesnu, književnu, kulturološku, političku…). Usmeni ispit se sastoji od tri dijela/pitanja: povijesnog, književnog i kulturološkog. Za književni dio student je dužan pročitati četiri naslova s popisa primarne literature (jedan roman, jednu dramu, izabrane antologijske pjesme dvojice autora i/ili zbirke dvojice autora po izboru te jednu antologiju novele po izboru).

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa.

ECTS paket

Stranica kolegija na Omegi