Bugarske pjesnikinje u Knjižnici Marije Jurić Zagorke, 13.12.

Hrvatsko društvo pisaca (HDP) u suradnji s partnerom Burgaskim društvom pisaca organizira razmjenu pisaca s Bugarskom. Ove godine u Zagrebu gostuju dvije bugarske spisateljice, Roza Bojanova i Mina Krsteva, koje će se predstaviti svojim pjesmama u prijevodu Ksenije Banović. Književnu večer moderira pjesnik i koordinator za Bugarsku Ivan Herceg.

Vrijeme i mjesto književne večeri: petak, 13. prosinca 2019. u 18.30 sati, Knjižnica Marije Jurić Zagorke (Krvavi most 2)

Roza Bojanova (rođena 1953. u selu Rabrovo, Kulska oblast) završila je bugarsku filologiju u Šumenu. Radi u sferi kulture i obrazovanja. Sredinom osamdesetih godina pokreće u Šumenu prvi književni studio za rad s djecom Kambanka (Zvonce), koje prerasta u stvaralački laboratorij za proučavanje, razvoj i promociju dječjih talenata. Njezin stvaralački suputnik i suautor projekta postaje Krasimir Kunčev, dr. filologije na Šumenskom sveučilištu. Godine 1988. objavljena je njihova prva zajednička knjiga Književne igre s djecom (izd. Narodna mladež), koja proučava psihologiju stvaralačkog procesa kod djece – književnih autora i predstavlja pomagalo u odgajateljima i dječjim vrtićima i učiteljima školama. Od 1989. živi u Burgasu, gdje nastavlja rad s djecom i mladim stvarateljima u književnom studiju Mitični ptici, pri Kulturnom centru Ljuben Karavelov. Zamjenica je predsjednika društva Bugarski pisac u Burgasu i zamjenica glavne urednice časopisa Avtograf – regionalnog mjesečnika za književnost i umjetnost, zajedničkog izdanja Saveza bugarskih pisaca. Uredila je tridesetak knjiga za djecu. Njezina poezija prevođena je na grčki, ruski, makedonski i hrvatski. Dobitnica je Nacionalne nagrade za debi Vladimir Bašev (1984.) za knjigu Žadna voda, kao i nacionalne nagrade Saveza bugarskih pisaca Ivan Pejčev (2007.)

Objavljene knjige:

• „Жадна вода“, (Žedna voda) Izd. Hr. G. Danov, Plovdiv 1984.
  • „Биография на чувствата“, (Biografija osjećaja) Izd. Galaktika, Varna, 1990.
  • „Метафори“, (Metafore) Izd. Kuća Junona, Šumen, 1996.
  • „Мастилена аура“, (Crnomanjasta aura) Spisateljsko društvo Burgas, 1999.
  • „Стихоприношения“, (Stihorinosi) Izd. Demaraž, Burgas, 2003.
  • „Далечен диптих“, (Daleki diptih), Izd. „Libra Skorp“, Burgas, 2006.
  • „Меда на поезията. Избрани стихове“, (Med poezije. Izabrana poezija) izd. Bugarski pisac, Sofija, 2008.

Mina Krsteva rođena je 1956. godine. Živi u Burgasu. Završila je studij na Ekonomskom sveučilištu u Varni i magistrirala uredničku i izdavačku djelatnost na Velikotrnovskom sveučilištu. Radila je kao ekonomistica, objavljivala je satirični časopis Gorčiv smiah, kao upraviteljica vlastite tvrtke za kompjuterske usluge, kao i u Domu pisaca u Burgasu. Objavila je do sad tri pjesničke zbirke: Spomen s more (1999.), Slance v kosite (2008.), te zbirke V pustinjata na sveta (2018.), zbirku priča V agala na kafene „Reality“ (2013.), roman Razpileni nadeždi, te knjigu za djecu Valnuvašta historija za verni prijatelstva, opasni predatelstva i ošte poopasni predizvikatelstva. (1998.) Objavljivala je u bugarskim i stranim književnim časopisima. Prevođena je na ruski, turski, srpski, hrvatski i arapski jezik te uključivana u različite zbornike, antologije i almanahe.