Učitelji o Platonu i stremljenju istini

Gilbert Highet (1906-1978), škotsko-američki klasični filolog i sveučilišni profesor, autor slavne knjige The Classical Tradition: Greek and Roman Influences on Western Literature (1949), objavio je par godina nakon ovog djela manje poznat, ali vrlo zanimljiv esej The Art of Teaching (1950). Internetski antikvarijati mogu vam ovu Highetovu knjigu poslati po vrlo povoljnoj cijeni. Highet govori o poučavanju općenito: o učitelju (kakav bi trebao biti, koje bi sposobnosti trebao imati), metodama (priprema, izvedba, učvršćivanje naučenog), o velikim učiteljima i njihovim učenicima (sofistima i Sokratu, Aristotelu i Aleksandru, Isusu, isusovcima, očevima velikih ljudi), o poučavanju u svakodnevnom životu. Knjiga ima jasan pečat svog vremena, ali i jasne naznake vremena u kojem sada živimo.

U Highetovu poglavlju o velikim učiteljima XIX. i XX. stoljeća nalazimo crticu o Platonovim riječima o duši i istini.

Canova, Amor i Psiha

André Maurois, suvremeni francuski pisac, ostavio je još toplije svjedočanstvo o kritičkim moćima onoga tko ga je poučavao filozofiju na Lycée de Rouen. Bio je to Émile Chartier, koji piše elegantne eseje pod pseudonimom Alain. Maurois se još sjeća prvog predavanja. Visok, energičan mladić je ušao, pogledao razred, i na ploči napisao Platonovu misao na grčkom:

Moramo stremiti istini čitavom dušom.

Zadao je Mauroisu da prevede rečenicu. Ostavio ju je zatim na ploči, kako bi oči studenata imale što raditi, a on je sjeo i počeo poticajnu ali zahtjevnu kritiku ideje percepcije. Njegovo je poučavanje uvijek bilo izazovno. Predstavio bi neki nevjerojatan paradoks kao da je istinit, i podupro ga oštroumnim logičnim argumentima. Onda bi ga ili sam pobio protuargumentima ili bi studente naveo da to učine. Maurois kaže da, osim svome ocu, svome učitelju Alainu duguje više nego ikome na svijetu.

Filolog se, naravno, odmah pita: kako je na grčkom glasila Platonova rečenica koju je Chartier napisao na ploču? Moje istraživanje — nisam nipošto siguran da je apsolutno točno — nalazi na početku VI. knjige Države (485d), kad se govori o kralju-filozofu, a prije nego što će Sokrat iznijeti slavnu prispodobu o pećini, ove riječi:

τὸν ἄρα τῷ ὄντι φιλομαθῆ πάσης ἀληθείας δεῖ εὐθὺς ἐκ νέου ὅτι μάλιστα ὀρέγεσθαι.

Ako sam u pravu, Chartier je napisao nešto poput:

ἡμᾶς πάσης ἀληθείας δεῖ ὅτι μάλιστα ὀρέγεσθαι.

Ali kako li je preveo “čitavom dušom”?