Francuska književnost: povijest i periodizacija

Naziv predmeta: Francuska književnost

Naziv kolegija: Francuska književnost: povijest i periodizacija

Ime nastavnika: dr.sc. Nenad Ivić, red. prof

ECTS bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar (I. semestar)

Status kolegija: obavezni

Oblik nastave: predavanje

Uvjeti: upisan preddiplomski studij francuskoga jezika i književnosti

Ciljevi kolegija: Jednosemestralni kolegij, namijenjen početnicima kao uvod u korpus (od prvih tekstova do postmoderniteta), načine pisanja povijesti književnosti (pozitivistički, strukturalistički, poststukturalistički model) te teorijske postavke periodizacija francuske književnosti. Izvodi se u obliku predavanja, na kojima će se analizirati relevantni primjeri raznih perioda i teorijskih usmjerenja. Svrha kolegija je omogućavanje snalaženja u književnom, teorijskom i kritičkom korpusu francuske povijesti književnosti.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Utvrđivanje glavnih odrednica francuske književnosti u kronološkom nizu. U ukupnom kurikulumu kolegij ima ulogu okvira i uvoda daljnih razrada.

Korištene metode: predavanje

Način polaganja ispita / studentske obveze: jedan pisani rad na hrvatskom jeziku od 5 str. kojim se provjeravaju stečene vještine književnopovijesne analize; usmeni ispit. Pisani rad je uvjet za izlazak na usmeni ispit na kojem će se provjeravati poznavanje literature

Sadržaj kolegija:

1. dogovor i uvod u proučavanje povijesti francuske književnosti: tradicionalna periodizacija
2. periodizacija kao književnopovijesni problem: odnosi književne kritike i povijesti u 1950-2000
3. arturijanski roman; dvorska kultura srednjovjekovlja; glavne odrednice perioda: jezici i tipovi književnosti;
4. pjesništvo (Ronsard); proza (Marguerite de Navarre); renesansa: glavne odrednice perioda
5. Michel de Montaigne: Ogledi; analiza teksta
6. Racine, Berenice;  barok i klasicizam: odrednice perioda; sistem žanrova
7. J.-J. Rousseau: Confessions XVIII. stoljeće: odrednice perioda
8. XIX. stoljeće: problemi periodizacije; žanrovi
9. Nerval; Lautréamont; analiza tekstova i književnopovijesni kontekst
10. Flaubert; analiza tekstova i književnopovijesni kontekst
11. Proust: modernitet
12. Char: problemi moderniteta
13. Quignard: postmodernitet
14. predaja i ocjenjivanje pisanih radova s raspravom.

Literatura: Izabrani odlomci autora navedenih u rasporedu rada, sadržani u čitanci

J.-Y.Tadié et al., La littérature française. Dynamique et histoire, tome I, Paris 2007.

J.-Y.Tadié et al., La littérature française. Dynamique et histoire, tome II, Paris 2007.

G. Lanson: Histoire de littérature française

A.Compagnon: la littérature, pour quoi faire?, Paris 2007.

Povijest svjetske književnosti: Francuska književnost