Posturomimogestualnost: vidljivi dio multimodalnog iskaza

Naziv predmeta: Lingvistika

Naziv kolegija: Posturomimogestualnost: vidljivi dio multimodalnog iskaza

ECTS bodovi: 3

Jezik: francuski

Trajanje: jedan semestar, može se birati u različitim semestrima

Status: izborni

Oblici nastave s brojem sati semestralno: 30 sati predavanja (2P)

Uvjeti za upis kolegija: Za pohađanje ovog kolegija nema posebnih uvjeta, osim da je student redovno upisan u semestar u kojem se kolegij sluša.

Način provjere znanja: ispit

Ocjena: brojčana

Raspored rada po tjednima:

1. tjedan : Komunikacija, jezična djelatnost i jezični sustav
2. tjedan : Uloga vizualnih manifestacija u usmenoj interakciji
3. tjedan : PMG, verbalna i neverbalna komunikacija
4. tjedan: jezični činovi i vizualni aspekt izraza
5. tjedan: pluridimenzionalnost sadržaja iskaza
6. tjedan: čimbenici komunikacije
7. tjedan: pismena provjera
8. tjedan: analiza koverbalnih PMG manifestacija
9. tjedan: funkcionalna raščlamba koverbalnih gesta
10. tjedan: kvazilingvistička gesta
11. tjedan: silingvističke geste
12. tjedan: sinkronizacijske geste
13. tjedan: ikoničke, modalizacijske i metaforičke geste
14. tjedan: koverbalne geste s obzirom na razine analize iskaza
15. tjedan: pismena provjera

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): uvod u temeljnu teoriju i praktičnu analizu posturomimgestualnih manifestacija u usmenoj interakciji. Sagledavanje problematike u kontekstu suvremenih lingvističkih pravaca: teorije iskazivanja (linguistique de l’énonciation), teorije jezičnih činova (pragmatique linguistique), diskurzivne lingvistike te lingvističkih istraživanja u kontekstu kognitivnih znanosti.

Literatura:

Obvezna:

Pavelin, B. Le Geste à la parole. Toulouse : Presses universitaires du Mirail, 2002.

Dodatna:

1. Cienki, A. Muller, C. Metaphor and Gesture. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company, 2008.
2. Calbris, G. Porcher, L. Geste et Communication. Paris: Hatier/Crédif, 1989.
3. Cosnier, J./Kerbrat-Orecchioni C. Décrire la conversation. Lyon: Presses Universitaires de Lyon, 1987.
4. Cosnier, J. Vaysse J. “Sémiotiques des gestes communicatifs”. In: Geste, cognition et communication. Nouveaux Actes Sémiotiques n° 52-53-54, Pulim, 1997.
5. Guberina, P. Rétrospection, Art Tresor Naklada, Zagreb, 2003.
6. Kendon, A. Gesture. Visible Action as Utterance. Cambridge : Cambridge University Press, 2004.
7. McNeill, D. Hand and Mind. Chicago and London: The University of Chicago Press, 1992.
8. McNeill, D. Gesture and Thought. Chicago and London: The University of Chicago Press, 2005.
9. Pavelin Lešić, B. “Metaphorization of Space in Speech and Gestures”. 23rd International HDPL11. Conference Osijek/Croatia 2009, article en voie de publication.
10. Pavelin Lešić, B. “Speech Gestures and the Pragmatic Economy of Oral Expression in Face to Face Interaction”. Gespin Poznan/Poland 2009, article en voie de publication.
11. Pavelin, B. “Statut et rôle du mouvement dans la communication orale en face à face”. In éd. Raymond Renard. Apprentissage d’une langue étrangère/seconde. Tome 2. La Phonétique verbotonale. Bruxelles: De Boeck Universités, 2002, 71-87.
13. Winkin, Y. La Nouvelle communication. Paris: Coll. Points/Essais, Seuil, 1981.