Lingvistički opis odabranog romanskog idioma

Naziv studija: Rumunjski jezik i književnost

Ime nastavnika: Sarafe Delia, lektorica

Naziv kolegija: Lingvistički opis odabranog romanskog idioma

Status kolegija: izboran

Trajanje: 1 semestar (III)

Jezik: hrvatski i odabrani romanski idiom

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Broj ECTS bodova: 3

Uvjeti:-

Ciljevi kolegija: Usvajanje instrumentarija za istraživanje romanskih idioma te kritičke valorizacije rezultata i (posredno) upoznavanje jezične stvarnosti cjelokupne Romanije. Upoznavanje temeljnih pojmova romanskih jezika s naglaskom na primjenu na rumunjski jezik.

Sadržaj kolegija: Sažet, ali sustavan opis temeljnih svojstava odabranog romanskog idioma, popraćen analizom odgovarajućih jedinica odabranog korpusa, s težištem na svojstvima koja čine posebnost tog idioma u okviru Romanije- fonetska / fonološka i morfološka razina; morfosintaktička, sintaktička i leksička razina. Usporedba rumunjskog, francuskog i portugalskog- porijeklo, dijalekti, fonetika. Kratak pregled rumunjske morfologije i sintakse-usporedba s drugim romanskim jezicima; prijevod tekstova s rumunjskog i na rumunjski, te rad na autentičnim tekstovima.

Studentske obveze: Studenti trebaju redovito pohađati nastavu: najviše 3 izostanka u semestru, aktivno sudjelovati u nastavnom radu i izvršavati zadane zadatke. Uredno izvršavanje svih obaveza na kolegiju nastavnik potvrđuje potpisom i upisom ocjene u indeks studija. Nastava se održava u obliku seminara.

Raspored rada (po tjednima)
1. – kratki generalni uvod
2. – Balkanski jezični savez- latinska interferencija: francuski, talijanski, seniski ( le senisen) i rumunjski
3. – rumunjski, francuski i portugalski:
– porijeklo i razvoj
-dijalekti
4. – rumunjski, francuski i portugalski:- kratka usporedba sa stajališta fonetike
– sustav vokala
– sustav konsonanata
5. – rumunjska, francuska i portugalska morfologija: opći pojmovi
– imenice u rumunjskom/ francuskom/ portugalskom jeziku
6. – rumunjska, francuska i portugalska morfologija:
– pridjevi u rumunjskom/francuskom/ portugalskom jeziku
7. – rumunjska, francuska i portugalska morfologija:
-zamjenice i glagoli u rumunjskom jeziku
8. – rumunjska, francuska i portugalska morfologija:
– prilozi, prijedlozi i veznici u rumunjskom/francuskom/ portugalskom jeziku
9. – rumunjska sintaksa- kratki opći pregled – usporedba s drugim romanskim jezicima
– rumunjski jezik- formiranje riječi
10. – rumunjski jezik-riječnik
– utjecaj francuskog jezika na rumunjski
11. – prijevod i analiza:’Palia de la Oraştie’
12. – prijevod i analiza:’ Chronique ‘-Ion Neculce
13. – prijevod i analiza:’ La steaua ‘- Mihai Eminescu
14. – prijevod i analiza:’ Pãdurea spânzuraţilor ‘- Liviu Rebreanu

Literatura:

1. Mioarea Avram i Marius Sala, Connaissez vous le roumain? Editions de la fondation culturelle roumaine, Bucarest 2001
2. Mioarea Avram i Marius Sala, Faceţi cunoştintă cu limba română, Studiom, Editura Echinox, Cluj, 2001
3. Martin Harris and Nigel Vincent, THE ROMANCE LANGUAGES, Routledge 2001
4. D Macrea, Studii de lingvisticăromână, Editura Didacticăsi Pedagogică, Bucuresti, 1970.

– Kao dopunska literatura preporučuju se lingvistički opisi (gramatike) odabrana idioma.